آشنایی چوب های بازار مبلمان

بازدید: 1268

چوبهای رایج در بازار مبل ایران

امروزه در ساخت انواع مبل و میز و صندلی غذاخوری از چوب و یا فرآورده های چوبی نظیر ام دی اف، نئوپان و سه لایی و غیره به کار برده می شود. کیفیت محصولات چوبی به چوبهای به کاربرده شده بستگی دارد. برای آشنایی بیشتر شما با انواع چوبها ادامه مطلب را با دقت مطالعه کنید.

1- چوب گردو

چوب درخت گردو، زیر بافت با نقوشی زیبا و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای سوخته می باشد. از انواع چوبهای محکم و نسبتا با دوام محسوب می شود، بدلیل سختی و تلخ بودن گردو، حشرات چوبخوار تمایلی به خوردن آن ندارند، که از مزایای چوب گردو است.

بدلیل استحکام خوب، معمولا از چوب گردو در اسکلت مبلمان استفاده می شود، زیرا در برابر کشش و خم شدن و همچنین فشارهای وارده، مقام است و چوبی نیمه سنگین محسوب می شود.

علاوه بر صنایع چوبی، چوب گردو در کارهای فانتزی و تزئینی نیز کاربرد دارد و در ساخت آلات موسیقی و مجسمه های چوبی، منبت کاری و معرق کاری نیز بوفور استفاده می شود.

2- چوب راش

چوب درخت راش،از چوبهای نیمه سنگین و مقاوم وسخت است، به دلیل سختی نسبتا زیاد، حشرات و قارچها نمی توانند به آن آسیبی برسانند. چوب راش در طبیعت به رنگ کرم و مایل به قرمز دیده می شود. در بازار مبل دو نوع چوب راش ایرانی و وارداتی استفاده می شود. چوب راش وارداتی به تازگی از کشورهای هم مرز شمالی بویژه آذربایجان و گرجستان وارد کشور شده و مورد استفاده قرار می گیرد. چوب راش وارداتی از رطوبت و ابعاد مناسبی برخوردار است و در صنایع مبلمان، ضایعات کمتری ایجاد می کند. چوب راش گرجستان کیفیت بسیا خوبی دارد و کارهای ساخته شده با آن بسیار سنگین تر از موارد مشابه می باشند.

3- چوب توسکا

یکی از دیگر چوب هایی که در صنایع مبلمان استفاده می شود، چوب توسکا می باشد که در ایران نیز بوفور یافت می شود. چوب توسکا از چوبهای نیمه سنگین تا سبک محسوب می شود، و در دو نوع ییلاقی و قشلاقی عرضه می شود. هر دو نوع چوب توسکا در مجاورت آب مقاومت خود را حفظ کرده و رطوبت را به خوبی تحمل می کنند. از لحاظ رنگ پذیری و ابزار خوری و پرداخت، چوبی مناسب است و در صنایع مبلمان مصرف می شود.

4- چوب روسی

در بازار مبل ایران به هر گونه چوبی که از کشور روسیه وارد می شود، چوب روسی گفته می شود. معمولا چوب روسی های وارداتی به رنگ سفید می باشند. در واقع چوب روسی از گونه های کاملا مختلفی از نراد و یا کاج می باشد. چوب روسی از ترکهای کمتری برخوردار بوده و به خوبی سمباده خورده و پیچ خوری مناسبی هم دارند.

5- چوب ملچ

گونه ای نارون را در شمال ایران ملچ گویند. ملچ از چوبهای درشت بافت و نیمه سخت می باشد. چوب ملچ دارای رگه های سبز و زیبایی است . خود چوب ترکیبی از قهوه ای و قرمز است. روکش های ساخته شده از چوب ملچ بسیار خوش موج و زیبا می باشد.

6- چوب افرا

یکی از درختانی که در جنگل های شمال ایران می روید، درخت افرا می باشد و این بجهت اسیدی بودن خاک جنگل است که خاکی مناسب رشد درخت افرا می باشد. افرای سیاه، افرای پرچینی، افرای کوهستان، افرای برگ چناری، افرای سرخ از انواع افرا می باشند که هم گونه ها سریع رشد می کنند و به راحتی زیاد می شوند. چوب افرا سفید مایل به کرم و کمی درخشنده و صدفی می باشد. افرا از چوبهای نیمه سنگین با قابلیت پرداخت آسان می باشد.

7- چوب بلوط

چوب بلوط از چوبهای درشت بافت محسوب می شود و در برابر سایش مقاوم است. بلوط دارای مقدار زیادی تانن بوده که مانع از حمله قارچ ها و حشرات چوبخوار می شود. این چوب به رنگ قهوه ای روشن و زیبایی دیده می شود. در صنایع مبمان از چوب بلوط بیشتر برای تهیه روکش استفاده می شود.

8. چوب چنار

چوب درختان چنار از چوبهای نیمه سخت و سنگی محسوب می شود و به رنگ روشن و تقریبا سفید با لکه های قهوه ای صدفی دیده می شود. چوب چنار دوام بالای دارد و بیشتر برای ساخت اماکن متبرکه، دسته ابزار و صندوق استفاده می شود. و در پرداخت و پیچ خوری به خوبی می توان از این چوب کار کرد.هیچ مطلبی یافت نشد